Sunce poboljšava cjelokupno fizičko i psihičko zdravlje, kontrolira osnovne tjelesne funkcije poput našeg „unutarnjeg sata“, imunološkog sustava i hormonalne ravnoteže. Osim toga, sunce je odgovorno za proizvodnju vitamina D3, koji je važan za zdravlje kostiju, a šećer na kraju je atraktivan preplanuli ten.
Međutim, blagotvorno sunce ima i svoju tamnu stranu. Često i dugotrajno izlaganje kože suncu bez odgovarajuće zaštite dovodi do gubitka vlažnosti i elastičnosti, što uzrokuje prerane bore i druge znakove starenja kože.
Svako sunčanje nosi rizik od kasnijeg oštećenja kože, zato biste trebali na sve načine spriječiti crvenilo kože i opekline od sunca. Koža ne zaboravlja oštećenja i opekline od sunca jer genetski materijal stanica kože ima „pamćenje“.
Konkretno, sunčeve UV-B zrake su te koje stvaraju opekotine i mogu prouzročiti ozbiljna oštećenja kože. Prema istraživanjima UV-B je povezan s više od 80% slučajeva raka kože. Ustanovljeno je i da se na ljudskoj koži ovo oštećenje događa prije nego što koža pocrveni na suncu, stoga je apsolutno potrebno izbjegavati sunce i zaštititi se čak i od laganih opeklina uzrokovanih suncem.
Infracrveno A (IR-A) zračenje ima sposobnosti prodiranja u hipodermis, najdublji sloj kože i jedan je od glavnih uzroka preranog starenja, gubitak čvrstoće i elastičnosti kože, pojavu dubokih bora i mrlja na koži.